• Shopping Cart Shopping Cart
    0Shopping Cart
The Polytech Choir
  • Konsertit
    • Tulevat konsertit
    • Konserttiarkisto
  • Tilaa laulua
  • Kuoro
    • Kuoron esittely
    • Taiteellinen johtaja
    • Yhteystiedot
    • Koelaulut
    • Hallitus 2026
    • Levyt
      • Levyt
    • Kannatusyhdistys
    • Ansioluettelo
  • Medialle
  • Suomi
  • English
  • Click to open the search input field Click to open the search input field Search
  • Menu Menu
You are here: Home1 / PK mediassa2 / Konserttiarviot3 / Paratiisimainen viulukonsertto

Paratiisimainen viulukonsertto

15.12.2006/in Konserttiarviot

Veijo Murtomäki, Helsingin Sanomat, 15.12.2006

Jouni Kaipaisen estetiikan voi joko hyväksyä tai hylätä

Jouni Kaipaisen yli kymmenen konserton taustalla on koeteltu ammattilaisuus, taito kirjoittaa orkesterille ja soittimille luonteenomaisesti sekä omaksi koettu uusromantiikka, jonka vanavedessä musiikkia pursuaa jos ei nyt aina helposti, niin kuitenkin taatusti.

Christian Tetzlaffille kirjoitettu viulukonsertto (2006) osoittautui yhä romantillisemmaksi käyvän Kaipaisen karaktereiltaan lumoavaksi, suorastaan paratiisimaiseksi teokseksi, jonka huomaan yleisö voi jättäytyä tyyntymyksellä.

Viulun perinteinen melodisuus ja soittimellinen näyttävyys on konsertossa juotettu yhteen onnistuneesti.

Tetzlaff teki kaikkensa tarjotakseen konserton moninaisen aineksen selkeässä ja tarttuvassa muodossa.

Hän oli kertakaikkisen ihanteellinen solisti. Teos on kolmine osineen niin konsertto kuin konsertto voi sitä olla: painavaa avausosaa ja laulullisesti kehräävää hidasta osaa täydentää ilakoivasti, välillä balkanilaisittain, ryntäävä finaali.

Epäkonserttojahan meillä on viime aikoina on kuultu riittävästi.

Kaipaisen estetiikan voi joko hyväksyä tai hylätä; valinta on vastaanottajan.

Jos sen hyväksyy, jää kaipaamaan yhä rehdimpää peliä niillä korteilla, joilla hän pelaa: vaikka Kaipaisen melodiikassa on hyviä hetkiä kosolti, hänen kannattaisi keskittyä harmittoman yleismelodiikan sijaan enemmän muistettavan ja teosspesifin tematiikan hiomiseen.

Temaattis-melodiset perushahmot eivät jää juurikaan mieleen, toisin kuin Maurice Ravelin koreografisessa sinfoniassa Dafnis ja Khloe.

Sakari Oramon yhtä levollisessa kuin sähköistävässä otteessa saimme tunnin mittaisen orkesterikylvyn, jollaisia RSO järjestänee vielä paljon lisää.

Jos unohdetaan jotkin epäonniset vaskirepliikit sekä vaimeasti syttyneet puupuhallinosuudet, niin esitys oli unelmien täyttymys, myös Philomelan ja Polyteknikkojen kuoron nautittavien vokaliisien ansiosta.

Share this entry
  • Share on Facebook
  • Share on X
  • Share on Pinterest
  • Share on LinkedIn
  • Share on Tumblr
  • Share by Mail
https://polyteknikkojenkuoro.fi/wp-content/uploads/2015/04/PK-logo-02.png 0 0 Mikko Reinikainen https://polyteknikkojenkuoro.fi/wp-content/uploads/2015/04/PK-logo-02.png Mikko Reinikainen2006-12-15 00:00:002006-12-15 00:00:00Paratiisimainen viulukonsertto

Search

Search Search

Categories

  • Konserttiarviot (37)
  • Levyarviot (30)
  • News (2)
  • PK mediassa (1)
  • Senioritapahtumat (8)
  • Uutiset (77)

Archives

Records

  • Unetar (2022)21.10.2022 - 19:30
  • Laululla (2017)18.11.2017 - 10:11
  • BBC Music Magazine: Kullervo (2017)10.11.2017 - 16:16
  • Sinulle (2015)21.3.2015 - 20:36
  • Kuunteletko Sinä (2013)21.3.2013 - 22:50
Polyteknikkojen Kuoro

Instagram

Follow Us!

Yhteistyökumppanit

© Copyright - Polyteknikkojen Kuoro
  • Link to Facebook
  • Link to X
  • Link to Mail
  • Link to Instagram
  • Link to Youtube
Link to: Urhokasta laulantaa Link to: Urhokasta laulantaa Urhokasta laulantaa Link to: Polyteknikkojen kuoro: Mies Link to: Polyteknikkojen kuoro: Mies Polyteknikkojen kuoro: Mies
Scroll to top Scroll to top Scroll to top